Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzisiaj w nocy o godzinie 3.00 wskazówki zegarów należy cofnąć na godzinę 2.00. Od tego momentu zacznie obowiązywać - aż do wiosny - czas środkowoeuropejski. Zegary przestawia się w około 70 krajach na całym świecie. Zmiana czasu z roku na rok budzi jednak coraz większe kontrowersje.

Zmiana czasu dokonywana jest dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę marca i października. W Unii Europejskiej zmianę reguluje dyrektywa ze stycznia 2001, która wprowadza czas letni i zimowy, w Polsce zaś rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów

Przestawianie zegarów w zależności od pory roku rozpoczęli blisko 100 lat temu (w 1916 roku) Niemcy, w ten sposób chcieli oszczędzać energię elektryczną. W Polsce pierwsze wielkie przestawianie zegarów odbyło się w okresie międzywojennym. Dziś czas zmieniany jest na terenie całej Unii Europejskiej w tym samym dniu.

Od wielu lat trwają dyskusje na temat rzeczywistej opłacalności stosowania czasu letniego i to czy faktycznie powoduje więcej korzyści niż strat. Te ostatnie są związane z negatywnymi skutkami zmiany czasu dla ludzkich organizmów - nawet godzinne przestawienie dla osób o ustabilizowanym trybie życia jest trudne i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie.

Zmiana czasu na zimowy wymusza godzinne postoje środków komunikacji, zaś podczas odwrotnego procesu wszystkie autobusy, pociągi oraz samoloty stają się automatycznie opóźnione o godzinę. Niektóre osoby pracujące w ostatni weekend października muszą się liczyć także z tym, że spędzą w pracy czas o godzinę dłuższy i… nie otrzymają za to dodatkowego wynagrodzenia. Oczywiście będą mogły to sobie odbić w ostatni tydzień marca, o ile załapią się na odpowiedni dyżur w pracy.

W Polsce nieprzerwanie zmieniamy czas od 1977 roku, ale niebawem może się to zmienić. Kilka tygodni temu posłowie PSL złożyli do sejmowej komisji administracji oraz spraw wewnętrznych projekt przewidujący rezygnację ze zmiany czasu i całkowite przestawienie się na czas letni.

Ten następnie został jednogłośnie poparty przez wszystkich zasiadających w niej polityków, niezależnie od ich pochodzenia partyjnego. Komisja poparła także autopoprawkę PSL mówiącą, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 października 2018 roku. Oznaczałoby to, że obecna zmiana czasu na zimowy byłaby ostatnią.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x