„Człowiek może nie mieć ojczyzny dużej, ale zawsze ma ojczyznę małą”
Zbigniew Czarnuch
Z okazji 79. Rocznicy Zakończenia Działań Wojennych na Ziemi Reskiej w Resku oraz uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 6 marca 2024 r. odbyła się oficjalna uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych Gminy Resko. Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00 uroczystym przemarszem z rynku z udziałem honorowej asysty 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie w kierunku kwatery wojskowej na Cmentarzu Komunalnym w Resku.
Główna część uroczystości rozpoczęła się od powitania Pocztów Sztandarowych: Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Resku, Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Resku, Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Resku, Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie, Przedszkola Miejskiego im. Kubusia Puchatka w Resku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku. Głos zabrali burmistrz Reska pan Arkadiusz Czerwiński, starosta powiatu łobeskiego pani Renata Kulik oraz kapitan Piotr Maletka. Ksiądz Proboszcz Marian Kaptur odmówił modlitwę w intencji wszystkich Kombatantów i Weteranów, pochowanych na Cmentarzach Komunalnych w Resku i Starogardzie. Oficer z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie w Apelu Pamięci przywołał pamięć obrońców, bohaterów poległych, którzy oddali życie za ojczyznę oraz wszystkich tych, którzy przybyli na tę ziemię i swoim zaangażowaniem i wiedzą przyczynili się do rozwoju gospodarczego i intelektualnego naszej małej ojczyzny. Zgromadzeni goście oraz przedstawiciele służb mundurowych oddali hołd bohaterom, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów.
Po części oficjalnej wystąpiły uczennice Szkoły Podstawowej z Reska: Lena Kmieć i Klaudia Rakocy z klasy VI b w doskonałej recytacji wierszy Jana Lechonia i Eugeniusza Małaczewskiego. W przepięknym wykonaniu wokalnym uczennice i uczniowie Weronika Pniewska z III a LO w piosence „Biały krzyż” Laura Znamierowska z VI b SP „Piechota”, Jakub Kajma z V c SP, Jan Kubiak z VI b SP „Róża czerwono” zakończyli krótki montaż słowno – muzyczny.
Resko, miasto małej ojczyzny. Tutaj bardziej liczy się to, co zrobiliśmy dla tego miejsca, ziemi, mieszkańców. Tutaj liczy się szacunek do historii i pamięci. Przytoczę słowa jednego z historyków Zbigniewa Czarnucha, zacytowane w książce „Odrzania” Zbigniewa Rokity: „Człowiek może nie mieć ojczyzny dużej, ale zawsze ma ojczyznę małą”. W Resku można bardziej niż gdziekolwiek, zrozumieć znaczenie tych słów.
Relacja filmowa:
Fotorelacja:
https://www.resko24.pl/aktualnosci/4194-obchody-79-rocznicy-zakonczenia-dzialan-wojennych-na-ziemi-reskiej-w-resku-oraz-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-relacja.html#sigProId713cb7a662
Resko24.pl