Ponad tydzień temu informowaliśmy o niebezpiecznym przejściu w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Resku. Poinformowaliśmy zarządców dróg, niestety do dzisiaj nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie.

Jak nas wcześniej poinformował Zarząd Dróg Powiatowych w Łobzie, za to miejsce (przejściem dla pieszych nie można tego nazwać) odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich z Gryfic. Więcej w artykule: Niebezpiecznie koło podstawówki! Brak oznakowania na przejściu dla pieszych. W związku z tym skontaktowaliśmy się dzisiaj z zarządcą z Gryfic.

Niestety, pomimo wcześniejszych zapewnień ZZDW Gryfice dopiero po naszym dzisiejszym telefonie zweryfikował to zgłoszenie. Jak się okazało, to miejsce również nie figuruje w rejestrze Zarządu Dróg Wojewódzkich jako przejście dla pieszych. W takim razie co w ogóle stało się z tym przejściem? Skoro kiedyś były tutaj pasy, początkowo białe, później biało czerwone i oznakowanie pionowe - kto je zlikwidował i dlaczego?

Rozmowa z panem Ryszardem Ligmanem, kierownikiem ZZDW Gryfice

R24: Co w sprawie przejścia dla pieszych koło podstawówki w Resku, zgłaszaliśmy to do Państwa?

Ryszard Ligman: Tam nie ma żadnych znaków pionowych i pasów. Moja propozycja byłaby taka dla powiatu, ponieważ to przejście znajduje się na terenie gruntów powiatowych, żeby oni zrobili projekt organizacji ruchu i zatwierdzili. Bez tych dokumentów ja nic nie mogę w tym miejscu zrobić, nawet wymalować pasów, będzie to nielegalne. W swojej ewidencji nie mamy tego oznakowania i tego przejścia.

R24: Czyli na tę chwilę formalnie tego przejścia nie ma?

Ryszard Ligman: Nie ma tego przejścia. To nawet nie jest problem finansowy, tylko trzeba to formalnie usankcjonować. Aby mógł to zrobić jako ZZDW Gryfice, muszę zrobić projekt organizacji ruchu, uzgodnić z Zarządem Drogi w Koszalinie, z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie i uzyskać decyzję Marszałka - to potrwa najkrócej miesiąc. Starostwo Powiatowe w Łobzie formalne sprawy jest w stanie załatwić zdecydowanie szybciej, oni mogą to wszystko załatwić u siebie na miejscu.

R24: W takim razie do kogo należy to miejsce?

Ryszard Ligman: Muszę się jeszcze dokładnie upewnić, czy to faktycznie należy do nas skoro to jest 4 metry poza pasem drogowym drogi wojewódzkiej (dop. red. skrzyżowanie drogi wojewódzkiej 152 ul. Wojska Polskiego z drogą powiatową ul. 1 Maja).

W dalszej rozmowie usłyszeliśmy, że na tę chwilę nie ma tam przejścia dla pieszych, jest tylko tzw. przejście sugerowane, czyli pieszy przechodzi po upewnieniu się, że nie ma tam żadnych pojazdów. Gdyby dzisiaj w tym miejscu miało powstać bezpieczne przejście dla pieszych zgodne z wymogami, zwłaszcza koło szkoły, oprócz typowego oznakowania powinno tam stanąć dodatkowe oświetlenie. Pan Ryszard Ligman na koniec rozmowy powiedział, że będzie się kontaktował z Zarządem Dróg Powiatowych w Łobzie, powtórzył również, że strona formalna może się okazać większą przeszkodą, niż samo finansowanie tej inwestycji.

fot. Niebezpieczne tzw. przejście sugerowane koło Szkoły Podstawowej w Resku

Rozmowa z Ryszardem Korbutowiczem z Zarządu Dróg Powiatowych w Łobzie

R24: Jesteśmy po rozmowie z ZZDW z Gryfic, oni nie mają tego przejścia w swojej ewidencji.

Ryszard Korbutowicz: My też nie mamy.

R24: Pan Ligman, z ZZDW Gryfice zasugerował, że poprawienie bezpieczeństwa w tym miejscu powinno się odbyć przy współpracy ZDP Łobez.

Ryszard Korbutowicz: W takim razie niech coś zaproponuje. Dlaczego się do nas nie odezwie. Na skrzyżowaniu ZZDW Gryfice mamy coś wymalować? My się od tego nie uchylamy, niech się z nami skontaktują i w ramach współpracy coś zrobimy.

R24: Wygląda to tak, że jest jakiś problem z komunikacją dwóch instytucji, prawda jest taka, że koło szkoły jest niebezpiecznie i chyba nie warto czekać, aż dojdzie do wypadku.

Ryszard Korbutowicz: Dobrze, zadzwonię do pana Ligmana.

Niestety, na tę chwilę nie mamy żadnych konkretów. Jest jednak szansa, że dwie instytucje odpowiedzialne za stan dróg zaczną ze sobą rozmawiać. Być może uda się wspólnie wypracować jakieś sensowne rozwiązanie. Kiedyś ktoś malował tutaj pasy, prawdopodobnie były też znaki pionowe. Nagle okazuje się, że dawne przejście dla pieszych nie figuruje w ewidencji żadnego zarządcy dróg, nie ma znaków i nie ma pasów. Codziennie przechodzą tędy dzieci, tuż obok przebiega ruchliwa droga wojewódzka nr 152 (ul. Wojska Polskiego). 

Idąc z miasta w kierunku szkoły, zgodnie z przepisami, dzieci musiałyby skorzystać z przejścia przez ul. Wojska Polskiego tuż przy księgarni, następnie  powinny  przejść przez ul. 1 Maja idąc w kierunku poczty i ponownie przejść przez ul. Wojska Polskiego. Ta opcja nie należy jednak do bezpiecznych, dzieci dwa razy musiałyby przechodzić przez ruchliwą drogę wojewódzką.

Całkiem niedawno odbyło się uroczyste otwarcie ronda w Resku wraz z przebudowanymi ulicami. Całość kosztowała 6,5 mln złotych. Jak na warunki Reska była to potężna inwestycja drogowa. Dlatego smutne jest to, że przez szereg lat nikt nie zadbał o bezpieczną drogę do szkoły! Według nas, Gmina Resko oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Resku również powinni interweniować w tej sprawie.

Resko24.pl

 

 

Komentarze  

RODZIC!!
+10 # RODZIC!! 2017-11-16 21:47
A GDZIE JEST DYREKTOR SZKOŁY PRZEJĄŁ SZKOŁĘ TO I OBOWIĄZKI NIECH PRZEJMIE,A I BURMISTRZ JEŹDZI CODZIENNIE I NIE WIDZI JAK MAMY PROBLEM Z MALUCHAMI. NAUCZYCIELE POMAGAJĄ I PODPROWADZAJĄ DZIECI DO AUTOBUSU PRZY ULICY, TEGO NOWY DYREKTOR NIE ROZWIĄZAŁ!! PASÓW NIE WIDZIAŁ ,BRAKUJE DYREKTOROWI I BURMISTRZOWI SMAKU I ODPOWIEDZIALNOŚCI ALE JAK COŚ SIĘ STANIE NASZYM DZIECIOM TO MY TYM PANÓW W DELIKATNY SPOSÓB DAMY DO ZROZUMIENIA ,, S................CIE. A KTO WYBRAŁ TEGO DYREKTORA SIERMOSZA NA DYREKTORA NASZEJ SZKOŁY A TO POLAK BO CIĘŻKO JEGO ZROZUMIEĆ I TAKI STARY I WĄSY POD NOSEM TO TAKIE NIE HIGIENICZNE CHŁOPIE NIE SIEDŹ W GIMNAZJUM TYLKO RUSZ DUPĘ I DO ROBOTY TE PASY MAJĄ BYĆ POMALOWANE.
Zgłoś administratorowi
Jagoda
+11 # Jagoda 2017-11-17 12:56
Aż dziwne, że nie ma tu przejscia, szkoła istnieje kupę lat. Jeśli w tym roku nie zrobią pasów to uwierzcie, ze za rok lub dwa jak powstanie tu Urząd miasta pasy "sie namalują" i znajdzie się instytucja, która to zrobi bez dwóch zdań i zbędnego szukania winnych.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.