Pin It

22 lutego Urząd Miejski w Resku prowadaził kontrolę na terenie biogazowni w Przemysławiu w związku z sygnałem, że są tam składowane duże ilości odpadów zwierzęcych. Jak nas wtedy poinformowano, została sporządzona dokumentacja z tej wizyty, weryfikowano dokumenty, zrobiono zdjęcia. Całość dokumentacji została przekazana do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. 

Wcześniej pisaliśmy o tej sprawie w artykule: PRZEMYSŁAW. Biogazownia pod lupą urzędników

Dzisiaj okazuje się, że takiej kontroli nie prowadzi Urząd Miejski w Resku, nie prowadzi jej również WIOŚ Szczecin. Owszem inspektorzy WIOŚ Szczecin otrzymali dokumentację z Urzędu Miejskiego w Resku, jednak nie prowadzili żadnych czynności wewnątrz zakładu w Przemysławiu.  W dniu 27 lutego 2018 r., Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie w obecności pracownika Urzędu Miejskiego w Resku dokonali tylko oględzin pól wokół biogazowni w miejscowości Przemysław oraz pól w miejscowości Naćmierz. Podczas tych oględzin nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Urząd Miejski w Resku utrzymuje stanowisko, że organem właściwym do przeprowadzenia takiej kontroli jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska  w Szczecinie. Według WIOŚ, taką kontrolę może przeprowadzać Urząd Miejski w Resku.

Materiał TVP3 Szczecin

W międzyczasie wyemitowano materiał TVP3 Szczecin "WOKÓŁ NAS" z dn. 5.03.2018 r. w którym przedstawiciel biogazowni wyjaśniał, że odpady były składowane w związku z awarią chłodni jaka miała miejsce na terenie zakładu. W dniu w którym był realizowany ten materiał, odpadów już tam nie było. Więcej w materiale TVP Szczecin (kliknij w poniższy obrazek, aby obejrzeć materiał).

Stanowisko Urzędu Miejskiego w Resku

Burmistrz Reska nie prowadzi żadnego postępowania w sprawie biogazowni. Właściwym, stosownie do przytaczanych w poprzedniej odpowiedzi przepisach prawa ochrony środowiska, w prowadzeniu postępowania w stosunku do Spółki – BIOGAZOWNIA jest WIOŚ w Szczecinie.

Po otrzymaniu zgłoszenia o możliwości łamania przepisów o ochronie środowiska, ażeby móc wejść na teren BIOGAZOWNI (od razu) – mieć podstawę wejścia, działając na podstawie art.379 ust.1,2 i 3 Burmistrza Reska upoważnił pracowników Urzędu do wykonywania funkcji kontrolnych.

W czasie wykonywania funkcji kontrolnych ustalono, że właściwym w prowadzeniu postępowania w tej sprawie jest WIOŚ i natychmiast przekazano jemu protokół wraz z załącznikami (kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem i oryginalne zdjęcia).

W czasie spisywania protokołu, właściciel biogazowni na pytanie dlaczego odpady – części ciał norek leżą na terenie silosu, odpowiedział, że będą przeznaczone do utylizacji z przeznaczeniem do biogazowni. Właściciel nie wspomniał nic o awarii.

„Art. 379.1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów. „

W poniedziałek 26 lutego 2018 roku odebrałam telefon od WIOŚ, Pani poinformował mnie, że w związku ze zgłoszeniem otrzymanym w sprawie biogazowni wybiera się we wtorek na kontrolę do biogazowni i czy ktoś z pracowników Urzędu wskaże im miejsce lokalizacji biogazowni.
Zapewniłam, że tak.
Następnego dnia , po otrzymaniu telefonu od WIOŚ, informującego, że inspektor WIOŚ wybiera się na kontrolę do Przemysławia, ustaliłam miejsce spotkania „po drodze” ażeby wskazać lokalizację biogazowni. (...)

Danuta Mielcarek, sekretarz gminy Resko

Stanowisko WIOŚ w Szczecinie

Odpowiadając na pismo, które wpłynęło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 8 marca 2018 r., w sprawie kontroli biogazowni w miejscowości Przemysław w nawiązaniu do pisma przesłanego 8 marca 2018 roku drogą mailową do redakcji Portal Resko24.pl, informuję, co następuje.

W dniu 26 lutego 2018 r., do siedziby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie wpłynęły dokumenty z kontroli przeprowadzonej przez pracowników Gminy Resko – Protokół z kontroli z 22 lutego 2018 r., znak:OŚiGW.6220.2.2018 wraz z załącznikami. Zgodnie z zapisem w powyższym protokole kontrola została przeprowadzona na podstawie art. 379 ust. 1,2,3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2017 r., poz. 519 z późn. zm.).

W dniu 27 lutego 2018 r., Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie w obecności pracownika Urzędu Miejskiego w Resku dokonali oględzin pól wokół biogazowni w miejscowości Przemysław oraz pól w miejscowości Naćmierz w związku z pismem w sprawie nawożenia pofermentem z resztkami tkanek zwierzęcych pól wokół biogazowni w miejscowości Przemysław, które wpłynęło 26 lutego 2018 r., do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

W czasie wykonywania oględzin terenu ustalono:

- ziemia była zamarznięta, pokryta cienką warstwą śniegu,

- nie zaobserwowano na ziemi (po odgarnięciu śniegu) porozrzucanych resztek tkanek zwierzęcych,

- nie zaobserwowano śladów świadczących o rozlewaniu na przedmiotowych polach pofermentu.

Ustalenia z czynności służbowych przeprowadzonych 27 lutego 2018 r., zostały udokumentowane w notatce służbowej.

Ponadto informuję, że w dniu 27 lutego 2018 r., pracownik Urzędu Miejskiego w Resku, przekazał kopię notatki służbowej z 23 lutego 2018 r., wraz ze zdjęciami, dotyczącej oględzin terenu - pól wokół biogazowni w miejscowości Przemysław przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Miejskiego w Resku w dniu 23 lutego 2018 roku. W trakcie powyższych oględzin pracownicy nie stwierdzili obecności ciągników bądź innych pojazdów rozlewających gnojowicę na polach, nie stwierdzili również zastoisk gnojowicy na polach, ziemia była sucha i zmarznięta, ponadto nie zaobserwowali na powyższych polach porozrzucanych odpadów.

Justyna Piękna-Grochala , Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie

Resko24.pl

Komentarze  

Szczepan
+31 # Szczepan 2018-03-15 14:11
Bardzo dobre podsumowanie osobiście dzwoniłem w tej sprawie do WIOŚ szczecin i co się dowiedziałem - "gmina jest instytucją która powninna natychmiast interweniować w takiej sprawie przeprowadzić kontrolę sporządzić notatkę dokumentację i przekazać nam (czyli wioś) wtyedy możemy przeprowadzić inspekcje tylko że nasza gmina nic nie przekazała bo przecież według burmistrza Arkadiusza i pani Danuty ( nazwiska wiadome) wszystko jest "OK"!!! $$$$Najważniejsze że nie narazili się przyjacielowi pana Areczka $$$$
Zgłoś administratorowi
alkoholik
+8 # alkoholik 2018-03-15 15:08
22 lutego (czwartek) pracownicy gminy byli na polach wokół biogazownia. Nic nie widzieli 26 (poniedzialek) przekazali dokumenty, ale bez żadnych dowodów i wskazań do WIOS. Dzień później podczas wizyty WIOS nie wspomnieli o problemie i nie podsuneli myśli by skontrolować zakład, tylko zdodzili się pokazać pola jakie kontrolowali wcześniej? Czy tak?
Zgłoś administratorowi
Zainteresowany
+19 # Zainteresowany 2018-03-15 17:00
To było do przewidzenia.Ukręcili łeb sprawie.Bitwa przegrana,ale wojna nie
Zgłoś administratorowi
Ania
+13 # Ania 2018-03-15 18:39
Co tu wskura gmina i burmistrz Reska co tu pomoze WIOS jak na jubileuszowych imprezach firm Pana Jana M imprezuja ministrowie rolnictwa. A my mamy dalej impreze w smrodzie i cieknacej gnojowicy.
Zgłoś administratorowi
abel
+19 # abel 2018-03-15 19:39
no oczywiście że nic nie stwierdzono już pana burmistrza w tym rzecz aby niczego nie stwierdzono a może wystarczyło prześledzic wsteczne nagrania z monitoringu który jest na biogazowni co wjeżdża i wyjeżdża( bo to że beczki z tym g**nem jezdziły dzień i noc to wszyscy wiedzą) i dowód jak ta` lala` ale po co niech ciemnota płaci podatki i wącha smród .
Zgłoś administratorowi
Leszek Simonowicz
+2 # Leszek Simonowicz 2018-03-16 06:52
Chciałbym zwrócić uwagę, że Redakcja używa art. 379 ustawy POŚ w oderwaniu od przepisu z art 378, jaki podaje kto jest kompetentny zająć się sprawą. W tym wypadku chodzi o art. 378 ust. 2a (część kompetencji może wynikać z ust. 1). Prawdopodobnie zabrakło przekazania informacji do właściwego organu.

Widzę też jeden istotny szczegół - daty. Trudno rozstrzygnąć w jakim dniu były wykonane czynności przez Burmistrza w zakresie utylizacji odpadów poprodukcyjnych (pofermentu z biogazowni).
Zgłoś administratorowi
Leszek Simonowicz
+1 # Leszek Simonowicz 2018-03-16 17:50
Poprawka po lekturze rozporządzenia - chodzi o 378 ust 1 (ust. 2a nie dotyczy tej instalacji).

Po obejrzeniu materiału w TVP problem z datami też znika.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x