Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

Milionowa inwestycja na "Wzgórzu Borków" nie może zostać zrealizowana - przynajmniej przez jakiś czas. Pierwsze problemy były związane z wyłonieniem wykonawcy, teraz prace na wzgórzu zablokował konserwator zabytków.

 **** PRIMA APRILLIS 2018 *****

W ostatnim czasie fotografowaliśmy ruiny tej historycznej budowli. Prowizoryczne ogrodzenie terenu, które miało chronić odkryte ruiny, zostało już zupełnie zniszczone. Teraz praktycznie każdy, bez większych przeszkód może w te miejsca wchodzić. W związku z tą niekontrolowaną ekspansją ciekawskich, okazało się, że na jednym ze stanowisk archeologicznych osunęła się ziemia.

Początkowo wyglądało to na zwykłe osuwisko, jednak w dole odsłoniła się wolna przestrzeń. Okazuje się, że w głębi uwidoczniło się dobrze zachowane sklepienie, w dużej części zasypane. Całość układa się w charakterystyczne dla tego okresu podziemne przejście.

Tunel, bo tak chyba można to nazwać, zmierza w kierunku kościoła. Nie wiadomo co jest dalej, to na pewno wymaga dokładnego zbadania.

 - Niestety jakiekolwiek prace rewitalizacyjne w tym miejscu nie mogą być teraz prowadzone, to mogłoby spowodować jeszcze większe osuwisko. W konsekwencji to co nam się teraz pięknie uwidoczniło mogłoby zostać bezpowrotnie zniszczone. Musimy natychmiast wznowić prace archeologiczne - powiedział Eugeniusz Grzebło, wojewódzki konserwator zabytków.

Wykonawca z Gdańska jest zmuszony rozpocząć prace od zabezpieczenia ruin pałacu w Starogardzie, na tzw. górce, przynajmniej przez kilka miesięcy, prace rewitalizacyjne nie będą prowadzone.

O tajemniczych podziemnych przejściach w Resku było słychać już od dawna. Pierwsza dość popularna wersja to rzekomy tunel który przebiegał od kościoła w stronę ratusza, inna mówiła o tunelu który miałby przebiegać od "Wzgórza Borków" w kierunku płyty rynku miejskiego. 

Sprawę będziemy monitorować.

Resko24.pl

Komentarze  

Arkadiusz.
+3 # Arkadiusz. 2018-04-01 14:29
Resko24 - gratulacje :P
Zgłoś administratorowi
grazka
+6 # grazka 2018-04-01 15:19
Kiedys krazyly pogloski,ze 2 grzybki ,ktore znjduja sie na gorze Borkow doprowadzaly takze na cmentarz.
Zgłoś administratorowi
endi
+9 # endi 2018-04-01 21:30
kiedy dawałem noge z l. religii korzystałem z tego podz. przejścia a po ukończeniu szkoły zasypałem,ot cała tajemnica.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.